Acasă » Anunturi Online » Ziua Pământului 2022 – „Investiți în planeta noastră”

Ziua Pământului 2022 – „Investiți în planeta noastră”

În fiecare an, pe 22 aprilie, oameni de pe tot globul se unesc pentru a crește gradul de conștientizare cu privire la protecția mediului. Acest eveniment global este cunoscut sub numele de Ziua Pământului.

Pentru a ne reaminti că planeta Pământ și ecosistemele sale ne oferă condițiile necesare pentru întreținerea vieții. Ziua Planetei Pământ a fost declarată sărbătoare oficială de către Organizația Națiunilor Unite (ONU), în anul 2009.

În acest an, evenimentul are drept temă” Investiți în planeta noastră”, motiv pentru care organizația Earth Day cere companiilor din întreaga lume să ia măsuri pentru un viitor mai verde: „Fiecare guvern, fiecare afacere și fiecare individ din această lume are o voce. Nu va exista o singură persoană care să le poată face pe toate. Dar acum este momentul, împreună, putem face diferența. Trebuie să acționăm ca o echipă”- este îndemnul organizației Earth Day.

Știm deja că inovația din sectorul privat (cu sprijin public) accelerează genul de schimbare rapidă de care avem nevoie, ca nimic altceva . La nivel local, trebuie sprijinite acele companii inteligente care descoperă că nu mai este o alegere între a deveni ecologic și a crește profiturile pe termen lung.

Anul acesta, Ziua Planetei Pământ se sărbătorește in preajma Sărbătorilor Pascale. Ce putem face de Ziua Pământului în 2022 ? Cum să sărbătorim acest eveniment?

Iată câteva moduri interesante în care ai putea sărbători Ziua Pământului 2022:

– Citim o carte! În calitate de părinte, le putem citi copiilor cărți legate de natură sau putem citi împreună,. Prin aceasta, ei vor afla importanța mamei noastre pământ.

– Facem o excursie în pădure, petrecem ceva timp în natură! Dacă nu putem ieși din casă, deși conexiunea cu natura este vindecătoare și recomandată, există mai multe platforme online care ne permit să facem un tur virtual al pădurilor sau acvariilor.

– Economisim energie! Modul în care consumăm energie are un impact mare asupra planetei noastre. În contextul crizei energetice actuale, adoptăm măsuri de economisire a energiei și ajutăm și la protejarea planetei, iar apoi putem extinde și pe viitor aceste măsuri.

– Limităm utilizarea plasticului! Efectele nocive ale plasticului sunt devastatoare. Prin urmare, sărbătorim ziua Pământului limitând utilizarea materialelor plastice. Și acest obicei bun îl putem păstra și dezvolta în timp.

– Înscrieți-vă voluntar pentru activități de ecologizare a unor zone afectate de deșeuri! Vă invităm să participați la acțiunile pe care Primăria municipiului Bistrița le organizează în perioada 9-13 mai 2022, in cadrul Programului Național ”Curățăm România”.