Acasă » ANUNŢURI » Ziua Mondială a Apei 2022: Apele subterane

Ziua Mondială a Apei 2022: Apele subterane

22 martie este Ziua Mondială a Apei (World Water Day). Cu această ocazie, în 2022 încercăm să scoatem la suprafață ceea ce nu putem vedea: „Apa subterană: Să facem invizibilul vizibil!” – este tema din acest an a evenimentului.

Resurse de neprețuit, adânc ascunse sub pământ, apele subterane au un rol esențial în susținerea și continuarea vieții pe Terra. Acestea asigură alimentarea cu apă a populației, ecosistemele terestre și acvatice, dar și desfășurarea altor activități umane. Apele subterane se găsesc în acvifere, respectiv în formațiuni geologice cu premise favorabile acumulării unor volume importante de apă.

Mesajul general al campaniei este că explorarea, protejarea și utilizarea durabilă a apelor subterane va fi esențială pentru supraviețuirea și adaptarea la schimbările climatice și pentru satisfacerea nevoilor unei populații în creștere.

Ziua Mondială a Apei este doar una dintre modalitățile prin care tema apelor subterane este evidențiată în acest an, pentru că la nivel mondial, în anul 2022 sunt organizate numeroase acțiuni legate de apele subterane.

Sub titlul „Ape subterane – Faceți vizibil invizibilul”, Primăria municipiului Bistrița, în parteneriat cu unități de învățământ și cu ONG-uri, organizează în perioada 20 – 24 martie 2022, activități care vor pune în evidență rolul vital al apelor subterane în sistemele de apă și canalizare, agricultură, industrie, ecosisteme și adaptarea la schimbările climatice.

Astfel, duminică 20 martie 2022, începând cu ora 10,00 se va celebra Ziua Mondială a Apei în cadrul unui tur ghidat pe malul stâng al râului Bistrița Ardeleană. Se va analiza calitatea apei subterane a două izvoare de pe traseul de aproximativ 12 km și se va discuta despre conservarea biodiversității locale și ce reprezintă pentru noi acest râu minunat și izvoarele subterane din vecinătatea lui. Se va urmări starea râului, gradul de poluare, accesibilitatea la corpul de apă dar și oportunitățile pe care le oferă.

Aceasta activitate, la care sunt invitați să participe cât mai mulți bistrițeni este organizată de către RURALIS – grup local de acțiune pentru mediu, în parteneriat cu  Primăria municipiului Bistrița – Direcția Integrare Europeană, Liceul Tehnologic Agricol Bistrița și Liceul de arte „Corneliu Baba” Bistrița.

Ziua mondială a Apei este sărbătorită în anul 2022 și de elevii claselor de Protecția Mediului din cadrul Liceului cu Program Sportiv Bistrița. Aceștia  vor participa, în cadrul unui proiect educativ coordonat de domnul profesor Octavian Guiu, la sesiuni de prezentare pe tema apelor subterane și importanța acestora pentru biodiversitate, surse de poluarea a apelor subterane etc., dar și la excursii tematice în cadrul cărora se vor preleva probe de apă care vor fi analizate în vederea determinării proprietăților fizice, chimice și microbiologice ale apei recoltate din câteva izvoare din municipiul Bistrița. Parteneri ai acestui proiect sunt Primăria municipiului Bistrița și Sistemul de Gospodărire al Apelor Bistrița-Năsăud precum și Asociația Harta Verde România – filiala Bistrița-Năsăud.

Educația pentru mediu natural este esențială pentru înțelegerea proceselor din natură și a importanței acestora iar parteneriatele în acest domeniu ne reunesc pentru a lucra împreună și a gestiona în mod durabil această resursă prețioasă – apele subterane.