Municipiul Bistrița este partener în cadrul proiectului “Zero Carbon Cities”

Program URBACT III, alături de: Manchester (Marea Britanie) – lider de proiect, Zadar (Croația), Tartu (Estonia), Modena (Italia) și, Vilvoorde (Belgia).
Obiectivul proiectului este de a sprijini orașele partenere în stabilirea, pe baze științifice, a țintelor de reducere a emisiilor de dioxid de carbon și a Planurilor de Acțiune pentru Climă și Energie Durabilă Zero, care să le permită să contribuie integral la Acordul de la Paris și la viziunea strategică a UE pentru neutralitate climatică.
Pentru realizarea obiectivului proiectului, municipiul Bistrița a desfășurat mai multe activități. Astfel, în vederea responsabilizării, conștientizării și creșterii nivelului de informare a populației în ceea ce privește calitatea aerului din diferite zone cu trafic din municipiul Bistrița au fost achiziționate și montate 18 dispozitive de senzori de monitorizare a calității aerului. Senzorii instalați sunt de două tipuri: de exterior (uRADMonitor A3) și de interior (uRADMonitor SMOGGIE – CO2), aceștia monitorizează nivelul de CO2, pentru a putea urmări îndeplinirea angajamentelor municipiului de reducere a emisiilor de CO2 pe termen lung dar și alți parametrii de interes, cu impact asupra sănătății cetățenilor.
Parametrii indicați de senzori pot fi urmăriți în timp real accesând platforma producătorului uRADMonitor, respectiv link-ul: