Acasă » ANUNŢURI » Modernizarea și digitalizarea unităților de învățământ din Municipiul Bistrița

Modernizarea și digitalizarea unităților de învățământ din Municipiul Bistrița

Primăria municipiului Bistrița anunță aprobarea finanțării proiectului ”Modernizarea și digitalizarea unităților de învățământ din Municipiul Bistrița”, prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României. Valoarea totală a proiectului este de 18.516.963,10 lei cu TVA. Finanțarea este 100% nerambursabilă.
Proiectul constă în dotatea unităților de învățământ, în număr de 37, precum și Palatul Copiilor, cu echipamente IT, mobilier, materiale didactice și sportive. Prin proiect vor fi dotate 23 laboratoare de informatică, 367 săli de clasă cu echipamente IT, 317 săli de clasă cu mobilier, 14 laboratoare de științe, 17 cabinete multifuncționale, 14 săli de sport și 4 tipuri de ateliere de practică: mecanic, electrotehnic, sanitar și prelucrarea lemnului.