Municipiul Bistrița anunță semnarea contractului de finanțare 739/16.06.2022 și lansarea Proiectului “ Implementarea de proceduri simplificate pentru reducerea birocrației pentru cetățeni la nivelul municipiului Bistrița în domenii de activitate cu competență partajată asistență socială și urbanism”, cod SIPOCA 1231, MySMIS 154519, cofinanțat prin Programul Operațional Capacitate Administrativă 2014-2020, Axa prioritară 2. Administrație publică și sistem judiciar accesibile și transparente, Operațiunea Introducerea de sisteme si standarde comune în administrația publică locală ce optimizează procesele orientate către beneficiari în concordanță cu SCAP.

Obiectivul general al proiectului vizează furnizarea de servicii mai bune într-un mod mai eficient și orientat către cetățeni prin utilizarea tehnologiei digitale și a inteligenței artificiale în domeniul urbanismului și al asistentei sociale.

Principalele rezultatele așteptate sunt reprezentate de:

– 1 pachet de soluții informatice pentru servicii online pentru cetățeni implementat care va conduce la proceduri simplificate pentru reducerea birocrației pentru cetățeni la nivel local corelate cu Planul integrat de simplificare a procedurilor administrative pentru cetățeni implementate;

– 3 Cursuri de formare destinate grupului țintă realizate și care va genera cunoștințe și abilități ale personalului din autoritățile si instituțiile publice locale îmbunătățite, în vederea sprijinirii

masurilor/acțiunilor vizate de acest obiectiv specific;

– 1 schimb de experiență și relaționare cu autorități/instituții/organisme ale administrațiilor publice internaționale realizate, relevante pentru proiect și care va facilita implementarea și utilizarea noilor servicii prin prezentarea modului de funcționare.

Valoarea totală a proiectului este de 1.951.913,88lei, din care: 1.912.875,59 lei  valoarea eligibilă  nerambursabilă (1.659.126,80 lei – valoare eligibilă nerambursabilă din FSE și 253.748,79 lei – valoare eligibilă nerambursabilă din bugetul național) şi 39.038,29lei contribuția proprie.

Data de începere a proiectului este 16.06.2022 iar data estimată de finalizare este 16.10.2023,  durata de implementare fiind de 16 de luni.

Grupul țintă este format din 135 de persoane, funcționari, angajați ai administrației publice a municipiului Bistrița, personal cu funcție de conducere/execuție și/sau aleși locali.

Persoana de contact pentru informații suplimentare este domnul Nicolae Chirleșan –manager proiect, telefon: 0756222008, e-mail: nicolae.chirlesan@primariabistrita.ro.