Acasă » ANUNŢURI » Acțiuni pilot în cadrul Proiectului Active Citizens

Acțiuni pilot în cadrul Proiectului Active Citizens

Municipiul Bistrița este partener în cadrul proiectului Active Citizens, finanțat prin programul URBACT III,  alături de Agen (Franța) – lider de proiect, Santa Maria da Feira (Portugalia), Kralove (Cehia), Tartu (Estonia), Saint-Quentin (Franța), Cento (Italia) și Dinslaken (Germania).

Proiectul se axează pe participarea cetățenilor și implicarea lor în viața comunității locale, care trebuie să devină o obișnuință, un proces de colaborare între cetățeni și administrație.

În cadrul programului URBACT „acțiunile pilot” reprezintă un concept inovator, fiind pentru prima dată implementate și sunt considerate un experiment, fiind la latitudinea fiecărui oraș modul de organizare și realizare a acestora. Acțiunile pilot împreună cu efectul replicator la scara mare sunt cuprinse în Planul Integrat de Acțiunea fiecărui oraș.

În data de 28 mai 2022, între orele 19.00 – 22.00 Primăria municipiului Bistriţa împreună cu Fundaţia Petrus Italus Trust Bistriţa și Centrul Cultural Municipal Bistrița implementează Acţiunea Pilot 2, a cărei obiectiv este organizarea unor activităţi relevante participării active a cetăţenilor, care să pună în evidenţă capitalul comunitar subutilizat reprezentat de curţile din spatele cvartalelor din secolele trecute. Astfel sunt atrași oameni care au expertiză în diferite domenii (urbanism, cultură, ecologie, legislație, antreprenoriat, etc) și care dispun de timpul și motivația necesare pentru a se implica în comunitate pentru a revitaliza aceste spaţii într-o formă de capital urban comunitar.

Este în curs de amenajare curtea aferenta imobilului de pe strada Dornei nr. 14 -16: spațiu verde, igienizarea clădirii aferente punctului termic, amenajare podiumuri, lumini ambientale, după un concept realizat de arhitectul Corneliu Făgărășan, expert voluntar al Fundaţiei Petrus Italus Trust.

Aici vor avea loc diverse activități: concert de jazz, proiecție film documentar, prezentare design vestimentar, degustare produse tradiționale. Accesul este gratuit și se face prin pasajul VI, parte din Axa Coroanei. Înaintea acestui eveniment de la ora 17, pe str. Gh. Șincai, nr. 20 va fi inaugurata o nouă galerie de arta, unde va fi vernisată o expoziție colectivă de fotografie dedicată temei patrimoniului. Acest spațiu va deveni o galerie permanentă numită „Galeria 20”. Aceste noi spații sunt puse la dispoziția comunității prin acordul și implicarea proprietarilor și utilizatorilor, ca un demers de parteneriat public- privat.