Acasă » ANUNŢURI » 15 martie – 15 aprilie 2024 Luna Pădurii

15 martie – 15 aprilie 2024 Luna Pădurii

Acest eveniment se desfășoară în fiecare an între 15 martie – 15 aprilie și are în prim plan evidențierea rolului și importanței pădurii în menținerea echilibrului în natură. În această perioadă, pe 21 martie, este sărbătorită și Ziua Internațională a Pădurilor.
Prea prețioasă pentru a fi pierdută, gestionarea durabilă a pădurilor și utilizarea durabilă a resurselor sunt esențiale pentru combaterea schimbărilor climatice și pentru a contribui la prosperitatea și bunăstarea generațiilor actuale și viitoare. Pădurile joacă, de asemenea, un rol crucial în reducerea sărăciei și în atingerea Obiectivelor de Dezvoltare Durabilă. Cu toate acestea, în ciuda tuturor acestor neprețuite beneficii ecologice, economice, sociale și de sănătate, exploatările la nivel global continuă într-un ritm alarmant.
Municipiul Bistrița se bucură de privilegiile acordate de pădure, având în proprietatea sa 3 418 ha administrate de către Regia Publica Locala Ocolul Silvic al Municipiului Bistrita care urmărește îndeplinirea obiective strategice din acest domeniu: gospodărirea durabilă şi unitară a pădurilor, protecția fondului forestier, valorificarea superioară a masei lemnoase, asigurarea stabilităţii şi creşterea capacităţii funcţionale a ecosistemelor forestiere.
În fiecare an, pentru a aduce în atenția tinerei generații rolul important al pădurii, Primaria municipiului Bistrita organizează un concurs pe teme silvice adresat elevilor din școlile bistrițene. În 2024 tema aleasă pentru concurs este ”Păduri urbane”, având în vedere faptul că administrația locală este preocupată de accesarea, prin Programul Național de Redresare și Reziliența, a fondurilor alocate pentru înființarea de păduri urbane.
În această perioada promovăm „Plantează în România”- acțiunea dedicată naturii, educație și implicării în proiecte ce au ca scop rezolvarea unor probleme ale mediului. Invităm toate unitățile de învățământ să acceseze ”planteazainromania”, la sectiunea „25 de arbori” pentru a primii gratuit câte 100 puieți și a organiza acțiuni de succes în „Săptamâna Verde”.

Din respect pentru PĂDURE, susținem orice implicare în protejarea ei:

• Participați la acțiunile de plantare organizate în Luna Pădurii;
• Folosiți aplicația SUMAL 2.0 – Inspectorul Pădurii pe dispozitivul mobil pentru a verifica dacă un transport de masă lemnoasă este autorizat și pentru a raporta eventualele nereguli;
• Protejați pădurea și nu rupeți florile sau arborii, nu deranjați animalele și nu faceți focul pentru a nu provoca incendii;
• Folosiți pădurea ca pe un spațiu de studiu și relaxare.