Primăria Municipiului Bistrița anunță semnarea contractului de finanțare nr.       73520/22.06.2022 pentru proiectul „Creșterea eficienței energetice a clădirilor Școlii             Gimnaziale Avram Iancu, strada 1 Decembrie nr.27-29” cod C5-B2.2a-12

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

Primăria Municipiului Bistrița anunță semnarea contractului de finanțare nr. 73520/22.06.2022 pentru proiectul Creșterea eficienței energetice a clădirilor Școlii Gimnaziale Avram Iancu, strada 1 Decembrie nr.27-29” cod C5-B2.2a-12.

Perioada de implementare a proiectului este de 28 de luni în perioada 01.03.2022 și 10.07.2024 această perioadă cuprinzând și activități realizate înainte de semnarea contractului de finanțare.

Obiectivul general al proiectului este îmbunătătirea fondului educațional construit, pentru învățământ preșcolar, printr-o abordare integrată a eficienței energetice în clădirile publice din municipiului Bistrița, județul Bistrița – Năsăud.

Obiectivul specific al proiectului este creșterea eficienței energetice a clădirilor Școlii Gimnaziale Avram Iancu, strada 1 Decembrie nr.27-29.

Proiectul este gestionat de  Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației și finanțat din fonduri europene prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României, Pilonul I. -Tranziția verde, Componenta C5 – Valul Renovării; Operațiunea B2 Renovare energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice.

Valoarea totală a proiectului este de 3.705.193,22 lei cu tva din care 3.113.607,75 lei valoare eligibilă nerambursabilă și 591.585,47 valoare tva ce va fi decontată din bugetul de stat. Cheltuielile neeligibile necesare implementării proiectului vor fi asigurate de UAT Municipiul Bistrița.

Persoană de contact:  Petruța Bria – Asistent de proiect

e-mail: primaria@primariabistrita.ro