“Modernizarea, reabilitarea și extinderea sistemului de iluminat public în Municipiul Bistrița și localitățile componente”  COD SMIS 122254

Primăria Municipiului Bistriţa anunţă finalizarea contractului de finanţare nr. 3989/14.03.2019 pentru proiectul “Modernizarea, reabilitarea si extinderea sistemului de iluminat public în Municipiul Bistrița și localitățile componente”, COD SMIS 122254,  derulat în perioada: 14.03.2019 – 31.10.2021.

Obiectivul general al proiectului îl constituie reabilitarea, modernizarea și extinderea sistemului de iluminat public din municipiul Bistrița și localitățile componente, în vederea creșterii eficienței energetice a sistemului de iluminat public din zona de intervenție, în urma atingerii obiectivelor specifice:

1. Scăderea consumului anual de energie primară în iluminatul public din municipiul Bistrița, cu minim 43,28% (389.951,52 kwh/ an).
  2. Scăderea anuală estimată a gazelor cu efect de seră în municipiul Bistrița, cu minim 43.28% (23,89 echivalent tone CO2).

Rezultatele obținute în urma modernizării sistemului de iluminat sunt:

• 2194 aparate de iluminat tip LED montate, din care:
  • 139. buc. înlocuite cu aparate noi de tip LED;
  • 310 buc. completate;
  • 745 buc. corpuri noi de tip LED în extinderi de SIP, din care 28 de corpuri alimentate de panouri fotovoltaice;
  • implementarea unui sistem de telegestiune, compus din 2366 dispozitive, care să preia și să îmbunătățească o serie de funcțiuni ale serviciului;
  • 1970 brațe de prindere
  • instalarea a 609 stâlpi noi.
  • Interventia este realizată pe 87 de străzi si 2 parcări.

Lucrările efectuate contribuie la ameliorarea securității, siguranței și confortului cetățenilor pe timp de noapte, prin aducerea iluminatului stradal la valorile cantitative și calitative din prescripțiile naționale și internaționale, implicit reducerea emisiilor de CO2.

Proiectul a fost finanţat prin Fondul European de Dezvoltare Regională, prin Programul Operaţional Regional, Axa prioritară 3: Îmbunătățirea infrastructurii educaționale, Prioritate de investiții 3.1: Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice și în sectorul locuințelor; OS- Creșterea eficienței energetice în clădirile rezidențiale, clădirile publice și sistemele de iluminat public, îndeosebi a celor care înregistrează consumuri energetice mari; Operațiunea C: Iluminat Public.

Autoritatea de management este Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, iar Agentia de Dezvoltare Regională Nord-Vest este organism intermediar al programului ce monitorizează implementarea acestui proiect.

Valoarea totală a proiectului este 14.150.833,44 lei din care valoarea eligibilă nerambursabilă din FEDR este de 11.519.443,50 lei, valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul național este de 1.761.797,25 lei și contribuția proprie (cheltuieli eligibile și cheltuieli neeligibile) suportată de către Municipiul Bistrița, în valoare de 869.592,70 lei.

Persoană de contact: Dan Oprea – Asistent Proiect

e-mail: primaria@primariabistrita.ro

telefon 0263-223923, 0263-224706

Pentru vizualizare anunț de presă accesați link-ul de mai jos: