Acasă » ANUNŢURI » Luna Pădurii 15 martie – 15 aprilie

Luna Pădurii 15 martie – 15 aprilie

În fiecare an între 15 martie – 15 aprilie, la nivel global, se marchează „Luna Pădurii”, un eveniment ce aduce în atenția noastră, a tuturor, rolul pădurii în menținerea echilibrului natural. Aceasta sărbătoare își are începuturile încă din 1872, în SUA, ca o consecință firească a accentuării despăduririlor, iarîn România, prima dată a fost organizată în anul 1902 de către Spiru Haret, pe atunci ministru al Cultelor și Instrucției Publice, sub denumirea: „Sărbătoarea sădirii arborelui”. Pădurea contribuie la bunăstarea fizică și spirituală a omului prin: producerea de oxigen; purificarea și retenția apei; protecția împotriva inundațiilor, a eroziunii și a alunecărilor de teren; susținerea și protejarea biodiversității; producția de lemn, fibre, biomasă etc. În România suprafața acoperită de pădure a scăzut dramatic în secolul 20, ajungând astăzi la 27,45% (potrivit Greenpeace România). Astfel, ne aflăm mult sub media țărilor UE de 32,4% și considerabil sub capacitatea și optimul calculat la 35% (Conform Planului Național de Dezvoltare Rurală 2014 – 2020). Conform unui studiu Greenpeace cu privire la evoluția suprafeței acoperite de păduri din România în intervalul 2000-2014 am pierdut câte 3 ha/ oră. Efectele despăduririlor duc la: • eroziunea solului și, implicit, scăderea fertilității lui; • inundații și alunecări de teren; • creșterea concentrației CO2 atmosferic și scăderea celei de oxigen; • reducerea precipitațiilor prin scăderea cantității de apă din atmosferă, rezultată din „transpirația” plantelor; • creșterea frecvenței și intensificarea vânturilor datorită absorbției căldurii de către terenurile defrișate, care generează diferențe de temperatură; • dispariția multor specii de plante și animale care populează pădurile; Pentru că suntem într-o perioadă în care activitatea s-a redus la nivel global, natura a început ușor să se vindece sau cel puțin să respire. Chiar dacă nu este momentul potrivit pentru a organiza acțiuni de plantare cu participare largă, ne putem gândi și planifica în acest sens acțiuni de conștientizare pentru comunitatea noastră. În perioada 15 martie-15 aprilie organizăm următoarele acțiuni specifice: – 15 martie-10 aprilie, „Incursiune prin ochi de copil în pădurile județului nostru”- Clubul Micilor ornitologi de la Școala Gimnazială „Ștefan cel Mare„ va marca „Luna Pădurii” printr-un concurs pe teme silvice și postări de fotografii și înregistrări video pe pagina de facebook a școlii lor precum și pe pagina de facebook ”Bistrita renunta la plastic!” Concursul este organizat cu sprijinul RPL Ocolului Silvic al Municipiului Bistrița RA; – 16-18 martie, Școala Verde va găzdui grupuri restrânse de elevi ai CSEI ”Lacrima” care vor participa la prezentări pe tema: „Influența activităților umane asupra naturii și importanța pădurilor pentru viitorul omului”. – 12-15 aprilie, lucrări practice în pepiniera Ocolului Silvic al Municipiului Bistrița, cu participarea unui grup restrâns de elevi ai Liceului Tehnologic Agricol Bistrița – 29 martie- 15 aprilie Plantări și ecologizare păduri Vă invităm să vă alăturați inițiativei noastre de a proteja pădurea prin fapte de voluntariat gândite de fiecare în folosul tuturor!