Acasă » ANUNŢURI » Bistrița renunță la plastic – ecologizare 13 mai 2022

Bistrița renunță la plastic – ecologizare 13 mai 2022

Viitorul comunității noastre este pe mâini bune!
Cu acest gând am încheiat azi, 13 mai 2022, acțiunea de ecologizare a malului stâng al râului Bistrița Ardeleană, zona Sărata, acțiune organizata de Primăria municipiului Bistrița în cadrul Campaniei Naționale „Curățam România”
25 de voluntari de la Liceul cu Program Sportiv Bistrița, elevi ai clasei a XI a F – specializarea protecția mediului, coordonați de dna profesoara Ujica Luminița, au dat dovada de responsabilitate și cu multa determinare au curățat o parte din deșeurile care poluează o zona pitorească din Sărata.
Mulțumim harnicilor voluntari care au reușit în 3 ore de munca susținută sa umple cca 150 de saci de 120 l cu gunoiul aruncat de cetățeni iresponsabili. Mulțumirile se îndreaptă și spre profesorii și conducerea Liceului cu Program Sportiv, oameni minunați care sunt preocupați de educația tinerei generații.